31 - 51

04/02/2023 15:00 Super League 22/23 1 40'

OTE Cosmote7461431
Grant Thornton1112131551

Στον αγώνα της πρώτης αγωνιστικής μεταξύ της Ote Cosmote και της Grand Thornton οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 31-51.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν τον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν η γηπεδούχος η οποία αν και σκόραρε μόλις ένα τρίποντο κατάφερε να αναχαιτίσει αποτελεσματικά τους αιφνιδιασμούς που δεχόταν απο τους αντιπάλους της και έκλεισε το πρώτο πεντάλεπτο προηγούμενη με 3-2. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες είχαν άστοχα τρίποντα και έτσι το βάρος μεταφέρθηκε στις άμυνες οι οποίες ήταν πολύ σκληρές και οδηγούσαν σε φάουλ. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 7-11 το οποίο προέκυψε από ένα buzzer beater των γηπεδούχων το οποίο αποτελεσε απάντηση στο σερί 7 πόντων των αντιπάλων της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, o ρυθμός συνέχισε να είναι γρήγορος κάτι που βόλεψε τους παίκτες των φιλοξενούμενων οι οποίοι κατάφεραν να κρατήσουν τους αντιπάλους τους στο μηδέν και έτσι θα ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα 7-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο η παραγωγικότητα κινήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα και από τις 2 πλευρές οι οποίες σε αυτό το κομμάτι είχαν επιμέρους σκορ 4-4 μέχρι να φτάσουμε στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Grant Thornton να έχουν τον έλεγχο του αγώνα έχοντας σαν κύριο όπλο την καλή αμυντική τους λειτουργία όπου της επέτρεψε να ανεβάσουν τη διαφορά έστω και λίγο. Στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ υπέρ των φιλοξενούμενων ήταν 13-28. Στην πορεία οι επιθέσεις των παικτών της Ote Cosmote, έβρισκαν δυσκολία στην ομαλή ανάπτυξή τους αφού το πρεσάρισμα σε όλο το γήπεδο από τους αντιπάλους τους ήταν αποδοτικό. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο με τη λήξη του είχε δώσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Στο τελευταίο διαδικαστικό κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Grant Thornton, συνέχισαν να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό δείχνοντας πως δεν είχαν καμία διάθεση να επαναπαυθούν στη διαφορά έτσι το σκορ στο 35ο λεπτό του αγώνα ήταν 21-45. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Ote Cosmote, έκανε μια τελευταία προσπάθεια και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 20 πόντους καταφέρνοντας να σκοράρουν  σε αυτό το δεκάλεπτο σχεδόν όσος πόντους είχαν σημειώσει στα άλλα 3.