46 - 72

22/05/2022 15:30 Elite League 21/22 14 40'

OTE Cosmote91681346
Motor Oil1917162072

Στον αγώνα της 14ης αγωνιστικής μεταξύ της  Cosmote και της Motor Oil οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46-72.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι αμυντικά είχαν σχηματισμό man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι ζώνη. Επιθετικά οι τελευταίοι προσανατολίζονταν σε γρήγορο παιχνίδι και αιφνιδιασμούς ενώ οι πρώτοι σε πιο οργανωμένο στυλ. Αυτό το στυλ τους βοήθησε να έχουν καλή κυκλοφορία αλλά το σκορ ήταν 4-10 εις βάρος στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι αιφνιδιασμοί των φιλοξενούμενων τους έδιναν τη δυνατότητα να ανεβάζουν τη διαφορά με εύκολα καλάθια με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο, και οι 2 ομάδες έπαιζαν με γρήγορη σκέψη αλλά οι παίκτες της Cosmote δεν μπορέσουν να το εκμεταλλευτούν αφού έχαναν τα ελεύθερα σουτ που δημιουργούσαν που μεγάλωνε το χάσμα που έπρεπε να καλύψουν  και το σκορ ήταν 17-29 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ανέβασαν την επιθετική τους απόδοση αλλά δεν  μπορούσαν να αποτρέψουν τα αντίπαλα καλάθια είτε αυτά προέρχονταν από αιφνιδιασμούς είτε έξω από τη γραμμή των 6.25 μέτρων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-36.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο ανεβασμένοι που δεν κράτησε για πολύ αφού  αποδιοργανώθηκαν κάτι που εντάθηκε και λίγο αργότερα και τους έφερε σε πολύ δύσκολη θέση. Το σκορ ήταν 33-41 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία όμως στη τελική προσπάθεια ήταν κάκιστοι το οποίο έδωσε κίνητρο στους αντιπάλους τους να παίξουν πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση και να ολοκληρώνουν πετυχημένα κάθε είδους προσπάθεια τους και μέχρι το τέλος της περιόδου να έχουν σερί 14 αναπάντητων πόντων και να την κλείνουν με σκορ 33-52.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Motor Oil συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησαν με 0-7 και έδειξαν πως δεν είχαν διάθεση να αμφισβητηθεί η κυριαρχία τους   και το σκορ ήταν  37-61 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με αμφότερες τις ομάδες να βρίσκουν ισορροπημένο σκορ μεταξύ τους (9-11) με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους φιλοξενούμενους με το ροζ φύλλο να αναγράφει τελικό σκορ 46-72.