53 - 45

27/05/2019 21:45 Play Off Minor Commercial League 18/19 40'

Raging Bulls1317121153
OTE Cosmote 2717101145

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ των RAGING BULLS και του OTE COSMOTE 2, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ και μεγάλες επιθέσεις, έβγαλαν ενέργεια από την αρχή και σημάδεψαν το ζωγραφιστό αλλά με τα ποσοστά να είναι χαμηλά και το σκορ 4 – 4 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά ο Καρλής Γ., πήρε φωτιά και με 8 σερί πόντους του οι BULLS πήραν προβάδισμα 2 κατοχών την οποία και διατήρησαν, ο ΟΤΕ συνέχισε να χαρακτηρίζεται από άστοχες προσπάθειες και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 7.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε με περισσότερες γρήγορες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς, οι άμυνες συνέχισαν να είναι καλές και να έχουν γενικώς τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, οργανωμένο και ανταγωνιστκό μπάσκετ, αλλά με τους παίκτες των BULLS να διατηρούν μία σταθερή διαφορά 1 – 2 κατοχών στο 2ο Δεκάλεπτο (το οποίο έκλεισε με σκορ 30 – 24) και τους παίκτες του ΟΤΕ να συνεχίζουν να μην έχουν ρυθμό και καθαρές επιλογές επιθετικά με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να ανεβαίνει διψήφια επίπεδα στην 3η περιόδο η οποία έκλεισε με σκορ 42 – 34.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μαχητικότητα και δεν άφησαν το παιχνίδι, αντέδρασαν καλά στην αλλαγή της άμυνας των αντιπάλων (σε ζώνη 2 – 3) και με αιχμή τον Δακούτρο Ι. και run 4 – 7 το σκορ έγινε 46 – 41 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά όμως οι BULLS απάντησαν άμεσα και με δικό τους σερί 5 – 0 (με πρωταγωνιστές τους Κολλέρη Δ. και Γιαννόπουλο Γ.) πήραν διψήφια διαφορά ενώ οι αντίπαλοι τους δεν κατάφεραν να αντιδράσουν εκ νέου, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν ένα προβάδισμα 3 κατοχών έως το τέλος να πάρουν την Νίκη και να ισοφαρίσουν την σειρά σε 1 – 1.

Διαιτητές: Μπούκας, Λαζαρίδης