72 - 63

12/12/2023 20:30 Shipping League 23/24 1 40'

Tsakos Group2318112072
Angelicoussis Group1022151663

Στα πλαίσια της 4ης Αγωνιστικής της Shipping League διεξήχθη το μεγάλο ντέρμπυ μεταξύ της  ομάδας του TSAKOS GROUP και της ομάδας του ΑNGELICOUSSIS. Νικητές αναδείχθηκαν οι γηπεδούχοι με 72-63 μετά από ένα πραγματικά όμορφο παιχνίδι.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα του TSAKOS GROUP, πετυχαίνοντας 5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και 23 συνολικά πόντους. Προηγήθηκε εξ αρχής με 8-0 (και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα σε όλο το ματς) με την ομάδα του ΑNGELICOUSSIS να προσπαθεί με τα τρίποντα των Μωυσόγλου και Σκαρμπαδώνη να αντιδράσει, αλλά η επιθετική ορμή των γηπεδούχων συνεχίστηκε για το 23-10 του δεκαλέπτου.

Τα τρίποντα συνεχίστηκαν και στην δεύτερη περίοδο για την TSAKOS GROUP (4 ακόμη), όμως η ομάδα του ΑNGELICOUSSIS ανέβασε και αυτή επιθετικές στροφές, είχε σημείο αναφοράς στην ρακέτα τον Μαρκεβίτσιους και με το επιμέρους 18-22 έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στο ημίχρονο (41-32).

Ο Μωυσόγλου συνέχισε να σκοράρει, η άμυνα του ΑNGELICOUSSIS ανέβασε ένταση και κάπως έτσι η διαφορά έπεσε και άλλο, στο πιο νευρικό δεκάλεπτο του αγώνα. Το 11-15 έριξε τη διαφορά στο -5 (52-47) με την τελευταία περίοδο να αναμένετε καυτή.

Ένα γρήγορο 9-0 σερί για τους γηπεδούχους με δύο τρίποντα του Παπαγεωργίου έστειλα τη διαφορά στο +14 (61-47) με την ομάδα του ΑNGELICOUSSIS να μην έχει χρόνο να κάνει ανατροπή, με την ομάδα του TSAKOS GROUP να κατακτά τη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Παπαγεωργίου με 23 πόντους με 5 τρίποντα! Κορωναίος και Κούρτης ακολούθησαν σε απόδοση. Εκπληκτικό ο Μαρκεβίτσιους με 20 πόντους και 23 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 10 επιθετικά.

Παπαγεωργίου Γιώργος (Παίκτης Tsakos Group)

Κουτρουμάνος Ζαχαρίας (Παίκτης Angelicousis Group)