63 - 60

06/06/2023 20:30 Play Off Shipping League A 22/23 40'

Tsakos Group1317171663
Minerva Marine1618151160

Στον αγώνα μεταξύ της Tsakos Group και της Minerva Marine οι πρώτοι πήραν την πρόκριση με σκορ 63-60.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις επιθέσεις να εκδηλώνονται οργανωμένα. Και 2 ομάδες μπήκαν αποφασισμένες για τη διεκδίκηση του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να προηγούνται με 7-10 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια αν και οι παίκτες της Minerva Marine άνοιξαν τη διαφορά, οι αντίπαλοί τους με ένα σερί 4 πόντων κατέβασαν την απόσταση και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 13-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Tsakos Group είχαν καλό ξεκίνημα το οποίο μεταφράστηκε σε ένα σερί 4 πόντων. Οι αντίπάλοι τους ωστόσο απάντησαν με ένα αντίστοιχο σερί των 5 πόντων και κρατούσαν τα ηνία του αγώνα. Το σκορ στα μισά του δεκαλέπτου ήταν 22-26. Τώρα στο υπόλοιπο οι παίκτες της Minerva συνέχιζαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ πετυχαίνοντας να αποκτήσουν διαφορά ακόμα και 8 πόντων. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν και έτσι η περίοδος έληξε με διαφορά 4 πόντων 30-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την τρίλεπτη αστοχία των αντιπάλων τους ανεβάζοντας την υπέρ τους διαφορά στο 34-42 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι παίκτες της Tsakos Group πάτησαν το γκάζι και βελτιώνοντας την επίθεσή τους σε συνδυασμό με την ευστοχία από τη γραμμή των βολών έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο σε απόσταση βολής από τους αντιπάλους τους (47-49).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 52-51 και έδειχναν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να τους απειλήσουν. Οι άμυνες και από τις 2 πλευρές ήταν πολύ σκληρές κάτι το οποίο φυσικά βοήθησε τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους. Το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 55-53. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Tsakos Group με ένα σερί 6 πόντων έκανε το οριστικό βήμα για τη νίκη και έχοντας το ρόλο για σύμμαχό τους αλλά και την καλή τους άμυνα πήραν τη νίκη πρόκριση.