Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – DEREE

16/01/2018 20:45 Elite League B 17/18 40'

Υ.Γ. Μετά από απόφαση του Δ.Σ. το ματς κατοχυρώνεται με 20-0 υπέρ της ομάδας του Δ.Σ.Α, λόγω αντικανονικής συμμετοχής του αθλητή Δαρμή Ηλία (Β’ Εθνικής).

Σε έναν όμορφο αγώνα μεταξύ Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών και Deree νικήτρια ομάδα αναδείχτηκε η δεύτερη με τελικό σκορ 53-62.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγώνα με σκληρές άμυνες και με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας. Ξεχώρισε με την

απόλυτη ευστοχία του από τα 6.75 ο Δάρμης Ηλίας όπου με τέσσερα τρίποντα διαμόρφωσε το σκορ σε 13-21.

Το 2ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, αλλά η περίοδος άνηκε στον Δικηγορικό Σύλλογο όπου κατάφερε και μείωσε την διαφορά των 8 πόντων στους 3. Η ομάδα του Deree συνέχισε να βρίσκει διέξοδο από τα σουτ 3 πόντων καθώς από τους 14  που σημείωσε οι 12 ήταν μέσω αυτών. Από την άλλη μεριά με πληθώρα παικτών στον επιθετικό τομέα και μαέστρο τον Κόγκα Δημήτρη η ομάδα του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών κατάφερε να παίξει πιο επιθετικά.

Στο 3ο δεκάλεπτο το Deree άρχισε να πιέζει πιο ψηλά δημιουργώντας τις κατάλληλες συνθήκες, ώστε οι αντίπαλοι να υποπέσουν σε αρκετές λάθος επιλογές με βεβιασμένα σουτ. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να πάρει μεγάλες διαστάσεις και από το -3 ο Δικηγορικός Σύλλογος να βρεθεί 12 πόντους πίσω στο σκορ με 35-47. Το ημίχρονο έκλεισε 39 – 49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κούραση στην ομάδα του Δικηγορικού συλλόγου ήταν εμφανής και ο πίνακας έγραψε το 44 – 59 με συνεχόμενους πόντους των Εφραιμίδη Ιάσονα και Αντωνόπουλου Φοίβου. Από την άλλη μεριά η αντεπίθεση άργησε να ξεκινήσει αν και με ένα ξέσπασμα 7 πόντων η διαφορά μειώθηκε στο 51 – 59, αλλά το τελικό σκορ 53 – 62 αντικατοπτρίζει την εξέλιξη του αγώνα στον οποίο το Deree έπαιξε πιο συγκεντρωμένα και είχε πιο σωστές επιλογές.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καραμπάς Φώτης  με 15  πόντους, ο Κόλλιας Κωνσταντίνος με 12 πόντους και ο Κόγκας Δημήτρης με 11 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Δάρμης Ηλίας με 22 πόντους(6) και οι Εφραιμίδης Ιάσωνας και Αντωνόπουλος Φοίβος με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αναστασίου, Δελδήμος

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Χριστιανόπουλος Αναστάσιος (Παίκτης Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών):

Η αντίπαλη ομάδα πίεσε από την αρχή, ο μέσος όρος ηλικίας των παικτών του Deree είναι μικρός. Επιπλέον οι διαιτητές μας σφύριζαν κάθε επαφή ενώ στους αντιπάλους επέτρεψαν το σκληρό παιχνίδι. Παρόλα αυτά δεν χάσαμε από την διαιτησία αλλά η αντίπαλη ομάδα ήταν καλύτερη.