77 - 73

04/03/2024 22:00 Super League 23/24 14 40'

Σκλαβενίτης2018152477
Deloitte1720211573

Μια μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ το βράδυ της Δευτέρας στο ντέρμπυ της αγωνιστικής της Super League κερδίζοντας με 77-73 την ομάδα της DELOITTE. Έτσι ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ παρά τη μέτρια πορεία του φέτος και με ρεκόρ 5-5 απέδειξε πως παραμένει σοβαρή υποψήφια για το πρωτάθλημα. Η DELOITTE με ρεκόρ 8-2 παραμένει στο κυνήγι της κορυφής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ σε όλη τη διάρκεια του, είχε πολλές εντάσεις και αποβολές με τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να κάνει ένα τρομερό τελευταία πεντάλεπτο και να κλέβει τη νίκη!

Μπάσκετ υψηλού επιπέδου παίχτηκε και από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Με δυνατές άμυνες man to man και πολύ ένταση το παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια στο πρώτο ημίχρονο και τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να βρίσκεται στο +1 στο τέλος του (38-37).

Η DELOITTE φάνηκε καλύτερη στην επανάληψη, με την άμυνα ζώνης του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να μην έχει αρχικά αποτέλεσμα για το +9 (43-54) των φιλοξενούμενων. Ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ όμως μείωσε στο -5 χάρη σε καλάθια από το ζωγραφιστό.

Ξανά η DELOITTE πήρε μεγαλύτερη διαφορά από 3 κατοχές (59-68) δείχνοντας να έχει περισσότερες δυνάμεις στο κλείσιμο του αγώνα. Όμως ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, έβγαλε αντίδραση, πέτυχε μεγάλα καλάθια, είχε ευστοχία από τις βολές  και τρέχοντας ένα επιμέρους  18-5 πήρε την τεράστια νίκη!

Εκπληκτικός ο Παπαϊωάννου με 26 πόντους και 20 ριμπάουντ! Τρομερή εμφάνιση και από τον Στρατομήτρο με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ. Τσάτσος και Παπαδάκης οι καλύτεροι της DELOITTE.