72 - 74

29/02/2024 21:00 Shipping League 23/24 10 40'

Angelicoussis Group2015181972
Tsakos Group1417281574

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπυ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η ομάδα της TSAKOS GROUP πέτυχε μία τεράστια νίκη με 72-74 επί της ομάδας του ANGELICOUSSIS GROUP και με ρεκόρ 7-1 καλπάζει προς την κορυφή της Shipping League A. Η ANGELICOUSSIS GROUP έχει ρεκόρ 7-2, με τις δύο ήττες να της έχει από την TSAKOS GROUP, που σημαίνει πως μειονεκτεί και σε πιθανή ισοβαθμία με την αντίπαλο της.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικά εντυπωσιακό με ωραίο μπάσκετ και σπουδαίους πρωταγωνιστές και από τις δύο μεριές.

Η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα με καλές επιθετικές επιλογές και κυριαρχία μέσα στη ρακέτα πήρε ένα μικρό προβάδισμα 20-14, που θα ήταν μεγαλύτερο αν δεν είχε πετύχει 2 σερί τρίποντα ο Παπαγεωργίου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν ένα προβάδισμα δύο κατοχών με τον Μαρκεβίτσιους να κυριαρχεί μέσα στην ρακέτα, με την TSAKOS GROUP  να μην τους αφήνει όμως να ξεφύγουν με τα τρίποντα του Παναγόπουλου και τα καλάθια του Κιμπάρογλου για το 35-31 του ημιχρόνου.

Τρίποντη καταιγίδα ξέσπασε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η TSAKOS GROUP είχε 28 πόντους με 8 (!) τρίποντα τα 6 εκ των οποίων σερί! Πραγματικά οι παίκτες του TSAKOS GROUP σούταραν με απίθανα ποσοστά διαλύοντας κάθε αμυντικό πλάνο του ANGELICOUSSIS GROUP, που ήταν και αυτή καλή στο επιθετικό κομμάτι, αλλά στην άμυνα τους δεν μπορούσαν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους. Το 18-28 του δεκαλέπτου έφερε στο +6 (53-59) την TSAKOS GROUP.

Η τρίποντη καταιγίδα δεν μπορούσε να συνεχιστεί φυσικά και στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως και πάλι τα 2 τρίποντα του Παναγόπουλου ήταν αυτά που έκαναν τη διαφορά, ιδιαίτερα το δεύτερο έκανε το 67-70 67-73 με πενήντα δευτερόλεπτα να απομένουν δίνοντας οριστικά τη νίκη στην ομάδα του, σε ένα τέταρτο δεκάλεπτο πραγματική διαφήμιση για το μπάσκετ.

Η ANGELICOUSSIS GROUP κυριάρχησε στα ριμπάουντ (55 έναντι 41) με το Μαρκεβίτσιους να κάνει θραύση με 27, όμως το 41,7% στο τρίποντο (15/36) ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στην TSAKOS GROUP. Παπαγεωργίου, Κορωναίος και ο Παναγόπουλος καλύτεροι για τους νικητές, Παπαιωάννου και Μαρκεβίοτσιους κάνανε μεγάλη εμφάνιση για την ANGELICOUSSIS GROUP. Συγχαρητήρια πραγματικά και στις δύο ομάδες!