74 - 45

28/03/2024 21:30 Shipping League 23/24 15 40'

Kyklades Maritime1219222174
EastMed1012061745

Εύκολο βράδυ είχε η ομάδα της KYKLADES MARITIME απέναντι στην ομάδα της EASTMED, την οποία και κέρδισε με το εντυπωσιακό 74-45 συνεχίζοντας νικηφόρα το ταξίδι της προς την τετράδα της Shipping League A βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 9-3! Οι τέσσερεις πρώτες ομάδες έχουν πλέον ξεχωρίσει και θα γίνει μεγάλη μάχη για την κατάκτηση της κορυφής με την TSAKOS GROUP να είναι αυτή τη στιγμή το φαβορί. Η EASTMED με ρεκόρ 3-7 θα χρειαστεί να κάνει μεγάλες υπερβάσεις στα play off ώστε να κυνηγήσει τον τίτλο, όπου θα πρέπει να παρουσιαστεί πλήρης για να τα καταφέρει.

Αν και μόλις 6 παίκτες η KYKLADES MARITIME είχε μεγαλύτερη ποιότητα και καλύτερες συνεργασίες από τους αντιπάλους της, που και αυτή παρουσιάστηκε με 7 παίκτες και πολλούς από τα «βαριά χαρτιά» της απόντες. Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ με τον Προμπονά να σκοράρει τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του και τα τρίποντα των Eliran και Σωτηρίου να φέρνουν τους γηπεδούχους μπροστά με 12-10.

Η είσοδος του Ζαχαρόπουλο στον αγώνα έδωσε την έξτρα ώθηση και ποιότητα στην KYKLADES MARITIME με το ψηλό της να κάνει τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση πετυχαίνοντας 11 πόντους και κυριαρχώντας στην ρακέτα. Ο Προμπονάς συνέχισε να σκοράρει όμως το 19-12 του δεκαλέπτου έφερε στο +9 την KYKLADES MARITIME (31-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκε οριστικά ο αγώνας, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ταχύτητα σε άμυνα και επίθεση, να έχουν πολλούς παίκτες πρωταγωνιστές με την EASTMED να δυσκολεύεται να σκοράρει και να έχει ως μόνο σκόρερ και των 6 πόντων της τον Σεφεριάδη. Το 22-6 έφερε το +25 με την τελευταία περίοδο να είναι τυπική διαδικασία όσον αφορά τον τελικό νικητή.

MVP του αγώνα ο εκπληκτικός Γρηγορίου με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ. Εντυπωσιακό πως και οι 6 παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο efficiency, ενδεικτικό της ποιότητας τους.  Προμπονάς και Σεφεριάδης οι καλύτεροι για την EASTMED.

Κούρταλης Νικόλαος (Προπονητής Kyklades Maritime)