69 - 56

02/04/2024 20:30 Shipping League 23/24 17 40'

Kyklades Maritime1222142169
Minerva Marine2111180656

Στο ντέρμπυ της Shipping League η ομάδα της KYKLADES MARITIME ζευγάρωσε τις φετινές της νίκες επί της ομάδας της MINERVA MARINE νικώντας με 69-56, παίρνοντας έτσι ξεκάθαρο προβάδισμα έναντι των αντιπάλων της. Έχει πλέον ρεκόρ 10-3 με τη MINERVA MARINE να πέφτει στο 9-4 και υπερτερεί και στην ισοβαθμία.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα.  Στο πρώτο δεκάλεπτο η MINERVA MARINE κυριάρχησε στο παρκέ, ξεκινώντας διαβασμένη και με ενέργεια. Το 4-5 έγινε με ένα σερί 0-11 4-16 με τους φιλοξενούμενους να είναι τρομεροί στην άμυνα και αποτελεσματικοί στην επίθεση. Η είσοδος του Ζαχαρόπουλου έδωσε πνοή στην KYKLADES MARITIME μειώνοντας σε 12-21. Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως ήταν τελείως άλλη ιστορία. Μετά το 12-23 οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα και με ένα σερί 14-0 έφεραν τούμπα το ματς για το 26-23 πριν ισοφαρίσει με τρίποντο ο Ορφανίδης. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο με ένα μικρό προβάδισμα (34-32).

Και πάλι όμως η MINERVA MARINE μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα μετά την ανάπαυλα παίρνοντας διαφορά 10 πόντων (37-47) δείχνοντας έτοιμη για τη μεγάλη νίκη. Οι γηπεδούχοι όμως αύξησαν την ένταση στην άμυνα τους, πέρασαν την μπάλα μέσα στο καλάθι μειώνοντας στο καλάθι τη διαφορά (48-50).

Η επικράτηση της KYKLADES MARITIME στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακή. Με τους Σωτηρόπουλο (10 πόντοι) και Eliran (6 πόντοι) να βγάζουν τρομερή ενέργεια στο παρκέ οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 21-6 το τελευταίο δεκάλεπτο παίρνοντας τελικά τη νίκη χωρίς άγχος. Η MINERVA MARINE φάνηκε να ξεμένει από ενέργεια στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Ζαχαρόπουλος, Σωτηρόπουλος, Σωτηρίου, Agkop και Eliran είχαν διψήφιο efficiency προσφέροντας όλοι στη μεγάλη νίκη. Ταμπιβίζας και Γεωργαντάς οι καλύτεροι της MINERVA MARINE.

Ζαχαρόπουλος Διονύσης  (Παίκτης Kyklades Maritime)

Μόρφογλου Αγαμέμνων (Παίκτης Minerva Marine)