09/06/2023 19:00 Play Off Shipping League A 22/23 40'

Kyklades Maritime237201969
Angelicoussis Group2019132274

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Kyklades Maritime και της Angelicoussis Group οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 69-74.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στον πολύ γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία είχε σερί 4 πόντων αλλά δέχτηκε απάντηση και βρισκόταν πίσω με 9-7 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια με τις 2 ομάδες να σημαδεύουν τους ψηλούς για να πετυχαίνουν πόντους κοντά στο καλάθι η παραγωγικότητά τους εκτοξεύτηκε. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ένα χορταστικό παιχνίδι για τους παρευρισκόμενους που έβλεπαν το σκορ στο λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 23-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι 2 πλευρές, δοκίμασαν πολύ μακρινά σουτ λόγω της πίεσης κοντά στο καλάθι. Η ομάδα της Angelicoussis Group αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική αφού χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα προηγούνταν με 25-31 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους φιλοξενούμενους να κρατούν τα ηνία και αύξησαν το προβάδισμά τους λίγο παραπάνω με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την πολιτική των προσπαθειών έξω από το τρίποντο. Οι γηπεδούχοι ωστόσο απάντησαν με ένα σερί 5 πόντων μην επιτρέποντας στους αντιπάλους να ξεφύγουν. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 39-47. Στην πορεία με πίεση σε όλο το γήπεδο από τους παίκτες της Kyklades Maritime, η επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων είχε βραχυκυκλωθεί και παίζοντας με ένταση και συγκέντρωση επιβραβευτηκαν έχοντας απόσταση στη λήξη του δεκαλέπτου μόλις 2 πόντων (50-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με ένα τρίποντο δίνοντας στον αγώνα πρόσθετη αγωνία. Μέχρι να φτάσουμε στο 35ο λεπτό του αγώνα καμία ομάδα δεν μπορούσε να απομακρυνθεί στο σκορ το οποίο με 5 λεπτά αγώνα για τη λήξη ήταν 61-60. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι είδαν τους αντιπάλους τους με ένα σερί 5 πόντων να ξεφεύγουν στο σκορ, με εκείνους να μην παραμένουν άπραγοι. 140 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη το σκορ ήταν ισόπαλο στους 68 πόντους. Απο εκείνο το σημείο και έπειτα όμως οι παίκτες της Angelicoussis Group αποσπάστηκαν με διαφορά 4 πόντων ένα λεπτό πριν το τέλος και με σωστή αμυντική λειτουργία διατήρησαν τα ηνία τους μέχρι και το τέλος.

ΚΟΚΚΙΝΕΛΗΣ Δ. (ΠΑΙΚΤΗΣ KYKLADES MARITIME)

ΜΩΥΣΟΓΛΟΥ Σ. (ΑΡΧΗΓΟΣ ANGELICOUSSIS GROUP)