94 - 45

30/05/2023 20:30 Play Off Shipping League A 22/23 40'

Kyklades Maritime2129202494
Erma First13981545

Στον αγώνα μεταξύ της Kyklades Maritime και της Erma First οι γηπεδούχοι πήραν μία εύκολη νίκη με σκορ 94-45.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ατομική ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις επιθέσεις να εκδηλώνονται οργανωμένα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν γηπεδούχος η οποία με ένα σερί 9 πόντων στα πρώτα 3 λεπτά έβαλε τις βάσεις και το 12-4 των επόμενων 2. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν ωστόσο δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και έτσι οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 21-13 στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αλλαγή των γηπεδούχων της αμυντικής τακτικής σε ζώνη δεν τους δικαίωσε αφού οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο να διασπούν την άμυνά τους με το προβάδισμα όμως να παραμένει σταθερό μέχρι τα μισά της περιόδου (30 22). Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι με ξέσπασμα 20 πόντων αναπάντητων πήραν τον έλεγχο του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ακόμα το σκηνικό παρέμεινε αναλλοίωτο με τους γηπεδούχους να αυξάνουν συνεχώς το προβάδισμά τους, καθιστώντας τους αντιπάλους τους ανίκανους να βρουν απάντηση. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 61-26. Στην πορεία οι παίκτες της Kyklades έπαιζαν σαν το παιχνίδι να ήταν στην κόψη του ξυραφιού και πληγώναν την αντίπαλη άμυνα. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 70-30.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τίποτα να μην μπορεί να διεκδικηθεί οι ομάδες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερα περιμένοντας ουσιαστικά το χρονόμετρο να μηδενίσει. Το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 81-36. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα αμφότερες πλευρές βρήκαν την ευκαιρία να εκμεταλλευτούν την αμυντική χαλαρότητα και να προσθέσουν αρκετούς πόντους στο ενεργητικό τους.

ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΑΙΚΤΗΣ KYKLADES MARITIME)