63 - 50

27/06/2023 22:00 Play Off Major Elite League 22/23 40'

Motor Oil1812151863
Kaizen Gaming131714650

Στον τελικό της Elite Major League, η ομάδα της Motor Oil, κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή κερδίζοντας την ομάδα της Kaizen Gaming με σκορ 63-50.

Στην αρχή  οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης σε έναν αγώνα όπου ο ρυθμός ήταν γρήγορος και οι γηπεδούχοι επιτίθενταν με αιφνιδιασμούς ενώ οι αντίπαλοί τους με οργανωμένες επιθέσεις. Στα πρώτα 5 λεπτά οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 8-6. Στην πορεία σημειώθηκαν 4 τρίποντα τα οποία ανέβασαν απότομα τον δείκτη του σκορ προσθέτοντας ενδιαφέρον στον αγώνα χάρη στις ικανότητες των παικτών. Η περίοδος έληξε στο πολλά υποσχόμενο για την συνέχεια 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν αρκετά πιο αποτελεσματικοί καθώς έκαναν την ανατροπή στον αγώνα και χάρη στα γρήγορα γυρίσματα της μπάλας που τους έδιναν πρόσθετες επιθέσεις βρισκόταν μπροστά με 22-25 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και με μεγάλη προσπάθεια ισοφάρισαν στους 30 πόντους στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι σκληρές μάχες σώμα με σώμα συνεχίζονταν με τους φιλοξενούμενους να διακρίνονται από επιθετική βιασύνη είτε να δέχονται τα φάουλ από τους γηπεδούχους. Έτσι το σκορ ήταν ισχνό και μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 34-35. Στην πορεία το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με καμία από τις 2 ομάδες να μην καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ και να αποδεικνύεται πως οι 2 μονομάχοι ήταν ισοδύναμοι. Απόδειξη αυτού αποτέλεσε το σκορ στη λήξη της τρίτης περιόδου το οποίο ήταν 45-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Motor Oil εμφανίστηκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι σε σχέση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι έβλεπαν τη διαφορά σε βάρος τους να αυξάνεται συνεχώς. Χαρακτηριστικά μέχρι να φτάσουμε στο 35o λεπτό του αγώνα είχαν δεχτεί ένα επιμέρους σκορ 9-1. Στα εναπομείναντα λεπτά οι επιθετικές προσπάθειες που εκδηλώνονταν με μακρινά σουτ από την πλευρά της Kaizen Gaming έβρισκαν το στεφάνι και έβλεπαν την υπόθεση τίτλος να γίνεται ακατόρθωτη. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους παίκτες της Motor Oil να επιβραβεύονται για την εικόνα τους στο 4o δεκάλεπτο και να κατακτούν τον τίτλο του πρωταθλητή.