23/01/2019 21:45 Super League B 18/19 10 40'

Nestle0614091746
OTE Cosmote0912090636

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Νίκη που την εδραίωσε στην κορυφή της Super league B κατηγορίας πέτυχε η Nestle απέναντι στην ομάδα της Cosmote η οποία ενώ προσπάθησε για 3 δεκάλεπτα δεν κατάφερε στο τέλος να φύγει με το διπλό. Οι γηπεδούχοι από την άλλη αν και δυσκολεύτηκαν πολύ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, στο τέλος η ευστοχία τους έξω από την γραμμή των 6,75 ήταν αυτή που τους έδωσε την νίκη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με κύριο χαρακτηριστικό τις πολύ καλά στημένες άμυνες και από τις 2 ομάδες. Στα πρώτα λεπτά ήταν πολύ δύσκολο για τους γηπεδούχους να διασπάσουν το καλό  man to man των αντιπάλων τους αλλά σε συνδυασμό με την αστοχία τους από μέση απόσταση τους έφερε πίσω στο σκορ με 2 – 4. Από την άλλη τα ίδια προβλήματα αντιμετώπιζαν και οι παίχτες της Cosmote που παρ´ όλη την αστοχία τους ευτύχησαν να έχουν σε καλή κατάσταση τον Παπαδόπουλο που με 7 δικούς του πόντους έβαλε την ομάδα του από την θέση του οδηγού στο τελείωμα του δεκαλέπτου με σκορ 6 – 9.

Στην 2η περίοδο ο ρυθμός ανέβηκε και οι γηπεδούχοι με πιο ορθολογικό παιχνίδι κυρίως μέσα στην ρακέτα έφεραν το ματς στα ίσα βασιζόμενοι στην ευστοχία του Γκούρου. Στην συνέχεια εκμεταλλευόμενοι και την καλή κατάσταση του Κυριακόπουλου ανέβασαν την διαφορά στο +4 κάνοντας το 18 – 14. Κάπου εκεί ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να γυρισουν τον διακόπτη και με την βοήθεια του Γρυλλάκη, του Ασημάκη και του Καψή πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 20 – 21.

Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Αρχικά οι γηπεδούχοι ανέκαψαν και όμορφες προσπάθειες από τον Καλογεράκη και στην συνέχεια από τον Γκούρο που τους έβαλε μπροστά στο σκορ με 26 – 24 και 28 – 26. Βέβαια οι σκληρές άμυνες είχαν επιστρέψει κάνοντας το σκοράρισμα δύσκολο και για τις 2 ομάδες. Προς το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία του Παπαδόπουλου από μέση και μακρινή απόσταση και έτσι κατάφεραν να τελειώσουν προηγούμενοι με 29 – 30.

Στην 4η και τελευταία περίοδο όμως μίλησε η θέληση των παιχτών της Nestle να φύγουν νικητές από το γήπεδο. Έμπαιναν αρκετά πιο δυνατά στην άμυνα και διεκδικούσαν κάθε μπάλα με αποτέλεσμα αφού ανακτήσουν το προβάδισμα να αρχίσουν να χτίζουν μια διαφορά που θα τους έδινε την νίκη. Έτσι αρχικά με τον Γκουτσίδη, και στην συνέχεια με τον εξαιρετικό Σελίτα το κατάφεραν. Από την άλλη οι παίχτες της Cosmote βγήκαν εκτός ρυθμό από την άμυνα των αντιπάλων τους που ήταν στο όριο του φάουλ και δεν μπόρεσαν μέχρι το τέλος να ανατρέψουν την κατάσταση. Έτσι οι γηπεδούχοι έφυγαν με το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 46 – 36.

Για τους νικητές πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σελίτας με 18 πόντους και 4 ασίστ, ενώ από την ομάδα της Cosmote οι μόνοι που ξεχώρισαν ήταν ο Παπαδόπουλος και ο Ασημάκης που πέτυχαν από 11.

Διαιτητές : Ζιώγας, Γκανής

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Καλογεράκης Στέλιος (Παίχτης Netsle) : “Καλησπέρα. Πολύ καλό παιχνίδι, πολύ δυνατό. Ο ΟΤΕ είναι πάρα πολύ καλή ομάδα, είχανε μαζευτεί σήμερα, οπότε το έκανε ακόμα πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι. Το ευχαριστηθήκαμε νομίζω και οι 2. Παίξαμε αρκετά σκληρά, παίξαμε μπασκετικά, πήραμε την νίκη που την θέλαμε και συνεχίζουμε.”

Κατσαΐτης Γιώργος (Προπονητής Cosmote) : “Σήμερα ξέραμε πως παίζουμε με μια πολύ επιθετική ομάδα , μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Έπρεπε να την κατεβάσουμε κάτω από τον Μ.Ο της , το καταφέραμε, αλλά στην αντίπερα όχθη δεν ήμαστε καθόλου καλοί επιθετικά, δεν μπορέσαμε να πάρουμε τους εύκολους πόντους από τις καταστάσεις που δημιουργήσαμε με αποτέλεσμα στο 4ο δεκάλεπτο μετά τα 2 εύστοχα τρίποντα της Nestle να ανοίξει η διαφορά και κάπου εκεί το παιχνίδι άρχισε να κρίνεται. Συγχαρητήρια σε όλους και καλή συνέχεια.”