30/05/2019 21:45 Play Off Minor Commercial League 18/19 40'

OTE Cosmote 2129151450
Raging Bulls119171047

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ του OTE COSMOTE 2 και των RAGING BULLS, οι παίκτες του ΟΤΕ έκαναν το καλύτερο δώρο στον βοηθό προπονητή Κατσαίτη Α. ο οποίος έκλεισε τα 4 του χρόνια (Πολύχρονος) και κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 47.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man (με τον ΟΤΕ να ασκεί press), ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ και μεγάλες επιθέσεις, έβγαλαν ενέργεια από την αρχή, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά αλλά οι γηπεδούχοι με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ πήραν το προβάδισμα και το σκορ ήταν 6 – 2 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου ο ΟΤΕ συνέχισε να κυριαρχεί στα επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα να διατηρήσει διαφορά 1 – 2 κατοχών αλλά και οι BULLS στα τελευταία 3 λεπτά βρήκαν πατήματα και με τρίποντα των Κωνσταντάτου Χ. και Καρλή Γ. έμειναν κοντά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12 – 11.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε με περισσότερες γρήγορες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς, οι άμυνες συνέχισαν να είναι καλές και να έχουν γενικώς τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, οργανωμένο και ανταγωνιστκό μπάσκετ, αλλά τους παίκτες του ΟΤΕ να διατηρούν μία σταθερή διαφορά 1 – 2 κατοχών στο 2ο Δεκάλεπτο (το οποίο έκλεισε με σκορ 21 – 20) και τους παίκτες των BULLS να συνεχίζουν να μην αφήνουν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν και με βελτιωμένη προσπάθεια στα ριμπάουντ και με 3 σερί τρίποντα του Τζούρτου Δ. έκαναν run 2 – 9 και πέρασαν μπροστά στην 3η περιόδο η οποία έκλεισε με σκορ 36 – 37.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι άμυνες δυνάμωσαν, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα σε κάθε φάση, οι δύο ομάδες κυριολεκτικά neck and neck, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 45 – 42 με 5′, 47 – 45 με 3′, 47 – 46 με 1′ και με βολή του Καρλή Γ. 47 – 47 με 45” για λήξη και κατοχή για ΟΤΕ όπου ο Δημητράτος Γ. με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 50 – 47 με 29” και κατοχή για BULLS στην οποία όμως ο Κολλέρης Δ. αστόχησε σε 2 βολές, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την Νίκη και μια δύσκολη Πρόκριση.

Διαιτητές: Ναστούλης, Ρηγόπουλος