STOIXIMAN SERVICES S.A vs ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε.

30/05/2019 22:10 Play Off Elite League 18/19 40'

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Το 2-1 και την πρόκριση στην 4άδα της ELITE LEAGUE έκανε η ομάδα της STOIXIMAN απέναντι στην  ομάδα των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ το βράδυ της Πέμπτης στο γήπεδο του Ψυχικού. Η ομάδα του Ξηνταβελώνη εκμεταλλεύτηκε  στο έπακρο τις πολλές απουσίες των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ,  κυριάρχησε στο παρκέ και πήρε την σπουδαία νίκη με 79-64! Το τελικό σκορ πάντως είναι αρκετά πλασματικό καθώς τα ΕΛ.ΠΕ παρά τις απουσίες διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους, με τη STOIXIMAN όμως να έχει σχεδόν σε όλο τον αγώνα ένα προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους.

Δύο ήταν τα στοιχεία που καθόρισαν το αποτέλεσμα. Το ένα το αναφέραμε ήδη, οι πολλές απουσίες των ΕΛ.ΠΕ, στο ματς της πρόκρισης ήταν μόλις 7 άτομα. Το δεύτερο ήταν η τρομερή αστοχία των ΕΛ.ΠΕ από την περιφέρεια. Με 1/20 τρίποντα οι πιθανότητες νίκης ελαχιστοποιούνται.

Η STOIXIMAN αυτή τη φορά επέλεξε την άμυνα man to man σε όλο το ματς, με σαφή σκοπό να κουράσει τους αντιπάλους της. Με τον Παπαδόπουλο να κάνει εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο (22 από τους 24 πόντους του) και τους Πιαλόγλου, Λάσκαρη (στο πρώτο δεκάλεπτο) και Κουτσουβά (στο 2ο δεκάλεπτο) η STOIXIMAN πήρε εξ αρχής προβάδισμα (10-0, 19-9,23-13). Τα ΕΛ.ΠΕ βρέθηκαν από την αρχή να κυνηγάνε στο σκορ και χάρη στο επιθετικό ταλέντο των Κουτρούλη και Κατζέλη έμειναν κοντά στο σκορ. Η διαφορά έφτασε το +13 (28-15) στο 2ο δεκάλεπτο, οι Μαρκάκης και Κουτούζης μείωσαν προσωρινά (28-23), με τον Παπαδόπουλο όμως να είναι ασταμάτητος η διαφορά έμεινε σε διψήφια ύψη στο ημίχρονο (42-31).

Τα ΕΛ.ΠΕ κάνανε την αντεπίθεση τους στο 2ο ημίχρονο. Οι Κουτούζης και Κουτρούλης βρήκανε ρυθμό, οι διάδρομοι για τον Παπαδόπουλο κλείστηκαν και με τον Μαρκάκη να πετυχαίνει το μοναδικό τρίποντο των ΕΛ.ΠΕ στον αγώνα η διαφορά έπεσε στο -3 (46-43).  Γρήγορα όμως η STOIXIMAN αντέδρασε και με τους Δασκαλάκη και Κουτσουβα ανέβασαν και πάλι τη διαφορά (57-48).

Ο Δασκαλάκης με 2 καλάθια «ευφυίας» ανέβασε και άλλο τη διαφορά πριν αποχωρήσει με 5 φάουλ, ενώ ο Παπαδόπουλος με το μοναδικό καλάθι του στον 2ο ημίχρονο έφερε το + 15 (63-48). Τα ΕΛ.ΠΕ προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ξανά μπουν στην διεκδίκηση του ματς, όμως η αστοχία τους από τις βολές και η ευστοχία της STOIXIMAN από τα 6,75, κυρίως με τον εκπληκτικό Κουτσουβα, δεν τους το επέτρεψαν. Το τελικό 79-64 ήρθε δίκαια για τους γηπεδούχους.

Εκπληκτικός ο Παπαδόπουλος στο 1ο ημίχρονο, ακολούθησε ο Κουτσουβας στο 2ο. Οι Λάσκαρης, Δασκαλάκης και Πιαλόγλου προσέφεραν τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του. Οι Κουτρούλης και Κατζέλης οι καλύτεροι για τα ΕΛ.ΠΕ.

Διαιτητές : Ραχιώτης, Καλογριας, Τηγάνης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Λάσκαρης Ιωάννης  (Παίκτης STOIXIMAN):

” Δύσκολο παιχνίδι, τα καταφέραμε. Πολύ καλή ομάδα τα ΕΛ.ΠΕ. Με πολλές απουσίες σήμερα, μας βοήθησε πολύ αυτό εμάς. Παρόλα αυτά ήταν ανταγωνιστικοί, το παλέψανε μέχρι τέλος, καταφέραμε και στις λεπτομέρειες κερδίσαμε. Συνεχίζουμε. Συγχαρητήρια και στα παιδιά. Συγχαρητήρια σε όλους.”

Κωσταράς Ξενοφων(Παίκτης ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ) :

” Δεν ήταν ισορροπημένο το παιχνίδι σήμερα. Είχαμε πολλές απουσίες και δεν μπορέσαμε να το παίξουμε στα ίσα. Αξιοπρεπέστατα νομίζω  δώσαμε τον αγώνα. Από κούραση κάναμε λάθη και ξεφύγανε στο σκορ. Ήταν και εύστοχοι οι αντίπαλοι, μάλλον μας είδαν λίγους και είχαν ψυχολογία. Καλή επιτυχία και εμείς τα λέμε του χρόνου!