53 - 69

02/05/2023 20:30 Shipping League 22/23 14 40'

Tsakos Group141614953
Kyklades Maritime1521161769

Στον αγώνα μεταξύ της Tsakos Group και της Kyklades Maritime οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 53-69.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξε την άμυνα ζώνης για να θωρακίσoυν το καλάθι τους. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος και οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ το οποίο στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 6-5. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έμειναν για 3 λεπτά χωρίς καλάθι και έτσι οι αντίπαλοί τους βρήκαν την ευκαιρία με ένα σερί 5 πόντων να περάσουν μπροστά κρατώντας το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου 14-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αλλάζουν την άμυνά τους σε man to man. Αυτό τους βοήθησε από τη μία να σκληρύνουν την άμυνά τους αλλά από την άλλη η παραγωγικότητα τους δεν τους επέτρεψε να κρατήσουν το προβάδισμά τους με το σκορ στα μισά της περιόδου είναι 19-19. Στο υπόλοιπο με πολλά λάθη να προκύπτουν και από τις 2 πλευρές οι επιθέσεις πήραν καλό βαθμό και έδωσαν ένταση στον αγώνα με το ημίχρονο να κλείνει για τους φιλοξενούμενους στο +6 (30-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο το δόγμα της της πιεστικής άμυνας συνεχίστηκε αλλά οι επιθέσεις ήταν αρκετά ικανές για να τις παρακάμπτουν. Σε αυτό το κομμάτι καλύτερη ήταν η Kyklades η οποία στο 25o λεπτό του αγώνα ήταν μπροστά με 36 44. Στην πορεία το γρήγορο παιχνίδι βόλεψε τη στρατηγική των φιλοξενούμενων οι οποίοι κρατούσαν το προβάδισμα τους σταθερά και μέχρι να κλείσει η περίοδος υπήρχε ένα επιμέρους σκορ 8-8.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι προσπάθειες των παικτών της Tsakos Group να μειώσουν έπεσαν στο κενό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη απόδοση και με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα είχαν ουσιαστικά πάρει τη νίκη 51-63. Στα εναπομείναντα λεπτά με τίποτα να μην μπορεί να διεκδικηθεί από τις 2 ομάδες και τα αποθέματα ενέργειας χαμηλά καμία συγκίνηση δεν επιφυλασσόταν ως το τέλος.