16/01/2024 19:00 Shipping League 23/24 7 40'

Tsakos Group1516161979
Minerva Marine212191582

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της Minerva Marine  απέναντι στην ομάδα του Tsakos Group με 79-82 στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής της Shipping League A, υποχρεώνοντας έτσι τους αντιπάλους της στην πρώτη τους ήττα και αποδεικνύοντας πως πολλές είναι οι ομάδες που θα διεκδικήσουν τον τίτλο της κατηγορίας.

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό, είχε υψηλό τέμπο, καλές επιθέσεις και κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο έξτρα πεντάλεπτο.

Από ένα ημίχρονο είχε η κάθε ομάδα. Η Minerva Marine με εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα από την περιφέρεια και το ζωγραφιστό έδειχνε την επιθετική της ποιότητα πετυχαίνοντας 42 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας την Tsakos Group στους 31.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα του Tsakos Group, κυρίως χάρη στην αμυντική της προσήλωση. Η ομάδα του Καμαριώτη ανέβασε την ένταση στην άμυνα της, πίεσε τα ατού των αντιπάλων της κρατώντας τους από τους 42 στους 24 πόντους στην επανάληψη. Τα τρίποντα του Κούρτη Νικόλαου ήταν αυτά που ολοκλήρωσαν την ανατροπή για το 66-66 της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση τα δύο τρίποντα του Γεωργαντά και η ψυχραιμία του Ταμπιβίζα από τη γραμμή των βολών έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Minerva Marine.

Γεωργαντάς, Ταμπιβίζας, Γονιδάκης και Πλακομιχελάκης οι καλύτεροι των νικητών, με τον Γεωργαντά πρώτο μεταξύ ίσων. Χαλκίτης, Κούρτης, Παπαγεωργίου και Κορωναίος ξεχώρισαν για τους ηττημένους.