Stoiximan Services S.A vs Ελληνικά Πετρέλαια Α.Ε.

15/01/2020 21:30 Elite League 19/20 7 40'

Με το δεξί ξεκίνησε το έτος 2020 για την ομάδα της STOIXIMAN η οποία επικράτησε με 72-64 της ομάδας των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ. Έτσι η ομάδα του Ξηνταβελώνη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-3 ενώ η ομάδα των Διυλιστηρίων έπεσε στο 1-5. Το παιχνίδι κρίθηκε στην ουσία στο 3ο δεκάλεπτο στο οποίο η STOIXIMAN επικράτησε με 29-11 κλειδώνοντας τη νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο. Η STOIXIMAN ξεκίνησε καλύτερα κυριαρχώντας  μέσα στη ρακέτα με τους Παπάζογλου και Παπαγιαννόπουλο, παίρνοντας ένα προβάδισμα που έφτασε τους 11 πόντους (17-6), όμως η αστοχία τους από την περιφέρεια σε συνδυασμό με τα 3 τρίποντα των Κουτούζη (2) και Κατζέλης για τα  ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ έφεραν τη διαφορά στο πόντο στο τέλος του δεκαλέπτου (18-17).

Με καλάθι και φάουλ του Κατζέλη και τρίποντο του Ράπτη τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ έφεραν το ματς στα ίσα (20-20 και 23-23). Και πάλι η STOIXIMAN έλεγξε το ρυθμό, πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι και πήρε μια διαφορά (33-26) με τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ  να απαντάνε με ένα 0-6 για το 33-32 του ημιχρόνου.

Είπαμε το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε τον τελικό νικητή. Η έμπειρη ομάδα της STOIXIMAN μπήκε αποφασισμένη να ανεβάσει ρυθμό στην επανάληψη σε άμυνα και επίθεση. Τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ επέλεξαν να αιφνιδιάσουν επιλέγοντας άμυνα ζώνης, την οποία όμως η STOXIMAN εύκολα διάσπασε χάρη στην καλή της κυκλοφορία. Οι Πιαλόγλου και Παπαγιαννόπουλος σκόραραν κατά ριπάς την ώρα που τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ είχαν κολλήσει επιθετικά. Η διαφορά έφτασε και πάνω από 20 πόντους (62-41) με την STOIXIMAN να καθαρίζει στην ουσία τη νίκη.

Η ομάδα των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ δεν παράτησε την προσπάθεια στην τελευταία περίοδο, προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση καταφέρνοντας να μειώσει μέχρι και τους 8 πόντους 3,15’’ πριν τη λήξη του ματς (67-59), όμως ένα 5-0 από τη STOIXIMAN έκρινε οριστικά τη νίκη!

Καλύτεροι για τους νικητές οι Παπαγιαννόπουλος, Πιαλόγλου, Παπάζογλου και Μαστρογιάννης με τον Παπάζογλου να κερδίζει στο νήμα τον τίτλο του κορυφαίου (14 πόντοι και 21 ριμπάουντ). Ο Κουτούζης καλύτερος για τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ, βοήθησαν και οι Κατζέλης, Ράπτης και Νταλακούρας.

Διαιτητές : Σελληνάς, Δελδήμος .

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Παυλιάς Δημήτρης  (Παίκτης STOIXIMAN) :

” Καλή χρονιά να έχουμε. Είχαμε απουσίες και εμείς και τα παιδιά. Υγεία σε όλους να ευχηθώ. Ήμασταν οι νικητές στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς, ελπίζω έτσι να πάει όλη η χρονιά. Υγεία, υγεία σε όλους και καλή χρονιά. “

Κουτούζης Παύλος (Αρχηγός ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ) :

” Ξέραμε από την αρχή πως ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας. Η STOIXIMAN είναι μια καλή ομάδα. Είχαμε κάποιες απουσίες και εμείς. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πιο ανταγωνιστικοί, πηγαίναμε καλύτερα το παιχνίδι. Είχα μια έμπνευση να ξεκινήσουμε με μια ζώνη στο 2ο ημίχρονο αλλά δε μου βγήκε, ξεφύγανε εκεί λίγο. Έτσι είναι αυτά το παίζεις λίγο κορώνα γράμματα να αλλάξεις λίγο το ρυθμό να αλλάξεις κάτι αλλά είναι λίγο ρίσκο. Δεν έχω και την εμπειρία την κατάλληλη σαν προπονητής. Τέλος πάντων προσπαθούμε να κάνουμε όσο το δυνατόν καλύτερες εμφανίσεις και να έχουμε καλή παρουσία στο πρωτάθλημα. Ελπίζω στα play off να παρουσιαστούμε καλύτεροι. Καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. “