48 - 66

20/03/2024 22:00 Shipping League 23/24 16 40'

EastMed101616648
Angelicoussis Group2413191066

Μια σχετικά εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP με 48-66  επί της ομάδας της EASTMED και με ρεκόρ 8-2 καλπάζει προς την δεύτερη θέση της Shipping League A, έχοντας κλείσει μια θέση στην τετράδα και βαθμολογικά πλέον. Η ομάδα της EASTMED με ρεκόρ 3-6 έχει χάσει το τρένο της τετράδας και πλέον θα πρέπει να κάνει υπερβάσεις στα play off για να φτάσει στον τελικό!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τρομερά εντυπωσιακά τον αγώνα, με σκοπό να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη από την αρχή. Με ενέργεια στην άμυνα αλλά και πλουραλισμό στην επίθεση τόσο σε πρόσωπα αλλά και σε επιλογές (περιφερειακά σουτ και κυριαρχία μέσα στο ζωγραφιστό) πήραν μεγάλη διαφορά από νωρίς, με το δεκάλεπτο να λήγει στο +14 (10-24).

Η έμπειρη και ποιοτική ομάδα της EASTMED δεν σκόπευε να παραδοθεί έτσι εύκολα. Τα τρίποντα των αντιπάλων της συνέχισαν να την πληγώνουν, όμως η άμυνα της ανέβασε την ένταση, είχε σαν επιθετική αιχμή τον Χρυσάγη και κατάφερε να ρίξει κάπως τη διαφορά στο 26-37 στο ημίχρονο.

Η αντεπίθεση της συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο. Με τρία τρίποντα, καλές άμυνες και πίεση που απέφερε κλεψίματα κατάφερε να ρίξει και άλλο τη διαφορά μειώνοντας μέχρι το -6 (42-48) δείχνοντας έτοιμη για την ανατροπή. Όμως η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP έτρεξε ένα σερί 0-8 στο τέλος του δεκαλέπτου, έφερε και πάλι τη διαφορά στο +14 (42-56) κόβοντας τα φτερά τον αντιπάλων της.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο επιθετικά και των δύο ομάδων (6-10), με την ANGELICOUSSIS GROUP να κατακτά τελικά τη νίκη χωρίς να απειληθεί.

Ο Μαρκεβίτσιους για άλλο ένα παιχνίδι ήταν κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ. Κυλάφης, Παπαιωάννου και Μωυσόγλου ακολούθησαν σε απόδοση. Χρυσάγης και Αντωνάκος καλύτεροι για την EASTMED.