56 - 65

19/03/2024 20:30 Shipping League 23/24 9 40'

Kyklades Maritime1121160856
Tsakos Group1712112565

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα του TSAKOS GROUP στο ντέρμπυ της Shipping League A με 56-65 επί της ομάδας της KYKLADES MARITIME. Με ρεκόρ πλέον 9-1 η ομάδα του TSAKOS GROUP είναι το φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης, ενώ η KYKLADES MARITIME  με ρεκόρ 8-3  έχει κλειδώσει μεν τη θέση της στην τετράδα όμως η κορυφή να δυσκολεύει πολύ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του TSAKOS GROUP κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους και με τρομερή ευστοχία από την περιφέρεια, όπου πέτυχε 5 τρίποντα, να πάρει κεφάλι στο σκορ με 11-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε, η KYKLADES MARITIME ξεκίνησαν με 3 τρίποντα και πιεστική άμυνα και με ένα επιμέρους 21-12 πήραν την πρωτοπορία με 32-29.

Η KYKLADES MARITIME συνέχισαν το ίδιο δυναμικά και στην τρίτη περίοδο. Με έλεγχο του ρυθμού, καλή κυκλοφορία αλλά κυρίως ενέργεια στην άμυνα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε καταφέρνοντας να ανεβάσει τη διαφορά στο +8 (48-40) και να δείχνει φαβορί για τη νίκη στην τελική ευθεία του αγώνα.

Όμως ο TSAKOS GROUP έκανε σχεδόν το τέλειο δεκάλεπτο. Με τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, με σωστές επιλογές και τον Κούρτη να πετυχαίνει μεγάλα σουτ οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 8-25 κατακτώντας τελικά τη μεγάλη νίκη με 56-65!

Χαλκίτης, Κούρτης και Παναγόπουλος οι καλύτεροι των νικητών, οι οποίοι πάντως πήραν βοήθεια από όλους τους παίκτες τους. Ζαχαρόπουλος και Eliran οι καλύτεροι για της KYKLADES MARITIME.

Κούρταλης Νικόλαος (Παίκτης Kyklades Maritime)