62 - 68

08/02/2024 21:00 Shipping League 23/24 11 40'

Kyklades Maritime2213151262
Angelicoussis Group1520161768

Στο μεγάλο ντέρμπυ της Shipping League A η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP θριάμβευσε με 62-68 επί της ομάδας της KYKLADES MARITIME . Έτσι με ρεκόρ 6-1 και έχοντας πετύχει 2 νίκες επί της KYKLADES που σημαίνει πως θα πλεονεκτεί στις ισοβαθμίες η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP είναι φαβορί για την κορυφή. Πλέον όλα θα κριθούν στο δεύτερο ματς με την ομάδα του TSAKOS GROUP.

Από ένα δεκάλεπτο είχαν στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες. Οι KYKLADES ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα, πέτυχαν 4 τρίποντα (τα 3 ο Κούρταλης) και πήραν διαφορά 7 πόντων (22-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως είχαμε ανατροπή σκηνικού. Η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP πέτυχε εκείνη 4 τρίποντα, έσφιξε την περιφερειακή της άμυνα και με ένα επιμέρους 13-20 έφερε τον αγώνα στην ισοπαλία (35-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συχνά χέρια. Ο Μωυσόγλου με 2 τρίποντα έδωσε το προβάδισμα ANGELICOUSSIS GROUP, ο Ζαχαρόπουλος όμως απάντησε με παιχνίδι μέσα στη ρακέτα αλλά και ένα τρίποντο που έφερε το ματς στον πόντο (50-51).

Η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP με τους Μωυσόγλου και Γιαννακόπουλο να πετυχαίνουν μεγάλα σουτ και την άμυνα της να ανεβάζει την ένταση της πήρε από την αρχή την πρωτοπορία (57-66) και την κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα παρά τις προσπάθειες του Ζαχαρόπουλου για την ανατροπή.

Οι Μερκεβίτσιους και Μωυσόγλου καλύτεροι για τους νικητές, με τον Γιαννακόπουλο μνα ακολουθεί. Ζαχαρόπουλος και Κούρταλης κορυφαίοι για τις KYKLADES.

Ζαχαρόπουλος Διονύσης (Παίκτης Kyklades Maritime)