74 - 71

27/04/2024 15:00 Commercial Cup 23/24 3 40'

Φυσικό Αέριο2217171874
Cosmote e-Value1324181871

Μία τεράστια νίκη σε ένα φανταστικό παιχνίδι πέτυχε η ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ (Commercial League D) απέναντι στην ομάδα της COSMOTE E-VALUE (Commercial League C) με 74-71, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 4 του Commercial Cup D, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού SUITS – ELPEN με φόντο την πρόκριση στον τελικό!

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα, με κάθε ομάδα να κυριαρχεί σε ένα δεκάλεπτο. Στο πρώτο το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ είχε καλύτερη παρουσία στο παρκέ, έπαιξε δυνατή man to man άμυνα και στην επίθεση βρήκε τις λύσεις και τα ελεύθερα σουτ απέναντι στην άμυνα ζώνης της COSMOTE E-VALUE και με τον Κοσσυβάκη να πετυχαίνει 3 τρίποντα πήρε κεφάλι στο σκορ με 22-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η COSMOTE E-VALUE ήταν εντυπωσιακή στην επίθεση, πετυχαίνοντας 24 πόντους με τρομερά ποσοστά και χωρίς λάθη, καταφέρνοντας να περάσει μπροστά με 32-33! Τα τρίποντα των Φωτεινάκη και Μπαλτίμα κράτησαν το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο (39-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ κατάφερε να πάρει εκ νέου διαφορά κοντά στους 10 πόντους (50-42) με ένα μικρό σερί 9-0, όμως τα τρίποντα των Φλώκα (2) και Αλεφαντινού έφεραν τη διαφορά στο πόντο (56-55) πριν την τελική ευθεία του αγώνα.

Πραγματικά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δώσανε μεγάλη μάχη για τη νίκη, πετυχαίνοντας και οι δύο μαζί 7 τρίποντα. Το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ, με τον Κοσσυβάκη να είναι απολαυστικός πετυχαίνοντας 11 πόντους με 3 τρίποντα, έτρεξε ένα 11-0 για να φέρει το σκορ στο 67-58, με την COSMOTE E-VALUE να πετυχαίνει 4 σερί τρίποντα μειώνοντας και πάλι στον πόντο (70-69). Η ψυχραιμία του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις τους έδωσε την τεράστια νίκη!!

Κοσσυβάκης, Κώτσιας και Μπαλτίμας συνέθεσαν μια εντυπωσιακή ασταμάτητη τριάδα, πέτυχαν μαζί 61 πόντους! Ζωγραφάκης και Μυλωνάκης οι καλύτεροι για την COSMOTE E-VALUE.