12/12/2019 19:00 Elite League 19/20 6 40'

Kaizen Gaming624171461
Deree1319162169

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Για την έκτη αγωνιστική της Elite League η ομάδα Stoiximan υποδέχθηκε την ομάδα του Deree. Οι φιλοξενούμενοι σε ένα κλειστό παιχνίδι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 61-69 χάρη στο πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο τους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες προσπάθησαν να ξεκινήσουν δυνατά με το ρυθμό να είναι γρήγορος έχοντας όμως πολύ χαμηλά ποσοστά, έτσι το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν 2-7. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την επίθεση τους και κατάφεραν να ξεφύγουν με σκορ 6-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έχοντας πετύχει τρία τρίποντα και με κορυφαίο στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο τον Γκρατσιάτο που σκόραρε σε αυτό το δεκάλεπτο 8 πόντους με 2 εύστοχα σουτ τριών πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες παρουσιάστηκαν βελτιωμένες, με τους γηπεδούχους με οδηγό τον Πιαλόγλου με 8 πόντους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα στο 15ο λεπτό (σκορ 21-24). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι γρήγορος με τις δυο ομάδες να σκοράρουν και να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ (25ο λεπτό 39-41), και τέλος δεκαλέπτου 47-48.

Στο τέταρτο και κρίσιμο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με τρία εύστοχα τρίποντα (Κριτσαντώνης, Γκρατσιάτος & Παπαδιάς) ξέφυγαν με 9 πόντους διαφορά (51-60) στο 35ο λεπτό. ΟΙ γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ανατροπή αλλά με επιμέρους σκορ στα τελευταία πέντε λεπτά 9-9, δεν μπόρεσαν να μειώσουν και έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 61-69.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πιαλόγλου με 16 πόντους και Παπάζογλου με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Γκρατσιάτος με 32 πόντους (7/9 βολές, 5/8 δίποντα και 5/9 τρίποντα) και Κριτσαντώνης 15(3). Αξιοσημείωτο στατιστικό τα 4 τρίποντα που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο και δεκάλεπτο.

Διαιτητές: Τηγάνης, Ιασωνίδης