62 - 53

06/06/2024 22:15 Commercial Cup 23/24 40'

Kyklades Maritime2313151162
Angelicoussis Group189151153

Σε ένα μεγάλο ημιτελικό η ομάδα της KYKLADES MARITIME  (Shipping League A) πήρε τη μεγάλη νίκη με 62-53 επί της ομάδας της του ANGELICOUSSIS GROUP (Shipping League A) και προκρίθηκε στον τελικό του Commercial Cup A όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του ΤSAKOS GROUP (Shipping League A) σε ένα  τελικό «ναυτιλιακής υπόθεσης»! Θυμίζουμε πως και πέρσι η ομάδα της KYKLADES MARITIME είχε πάει στον τελικό και είχε κατακτήσει το τρόπαιο, οπότε σκοπεύει να υπερασπιστεί τον τίτλο της!

Όπως αναμενόταν και από τα μεταξύ τους παιχνίδια στη Shipping League A το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπυ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Και οι δύο ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα, με καλή κυκλοφορία και μεγάλη ευστοχία. Η ομάδα της KYKLADES MARITIME πάταγε κάπως καλύτερα στο παρκέ, με μεγαλύτερη ισορροπία στην επίθεση, με την ANGELICOUSSIS GROUP να απειλεί κυρίως από την περιφέρεια για το 23-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ρυθμός και η ευστοχία πέσανε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την KYKLADES MARITIME να αποδίδει πολύ καλά στην άμυνα και την ANGELICOUSSIS GROUP να χάνει την επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Με τον Eliran να πετυχαίνει 6 πόντους η KYKLADES MARITIME κέρδισαν με 13-9 το επιμέρους δεκάλεπτο και η διαφορά ακούμπησε διψήφια μεγέθη (36-27).

Η ANGELICOUSSIS GROUP μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και με καλύτερη προσήλωση στην άμυνα καταφέρνοντας σιγά σιγά να ψαλιδίσει τη διαφορά (39-34). Με τον Μαρκεβίτσιους να κυριαρχεί και το Μωυσόγλου να πετυχαίνει ένα μεγάλο τρίποντο πέρασαν μπροστά με 41-42 δείχνοντας έτοιμοι για μια μεγάλη ανατροπή! Εκεί όμως μπλόκαραν επιθετικά, η KYKLADES MARITIME έτρεξε ένα σερί στα τελευταία 3 λεπτά του δεκαλέπτου 10-0 και πήραν και πάλι την πρωτοπορία με 51-42!

Στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες, με διαδοχικά λάθη σκοράροντας μόλις ένα πόντο εκάστη για το 52-43. Η διαφορά παρέμεινε στις 3 με 4 κατοχές, με την KYKLADES MARITIME να καταφέρνει να πάρει τη δίκαιη και μεγάλη νίκη!

Ζαχαρόπουλος, Σωτηρόπουλος, Eliran, Κούρταλης και Ανδρεάδης οι καλύτεροι των νικητών! Μαρκεβίτσιους και Γιαννακόπουλος ξεχώρισαν για την ANGELICOUSSIS GROUP.

Ανδρεάδης Κωνσταντίνος (Παίκτης KYKLADES MARITIME)