61 - 55

13/12/2023 20:15 Elite League 23/24 3 40'

Deree1320121661
Kaizen Gaming19189955

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα του DEREE στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής με 61-55 απέναντι στην περσυνή φιναλίστ του πρωταθλήματος ομάδα της KAIZEN GAMING. Οι δύο ομάδες συμμετείχαν σε ένα τρομερά ανταγωνιστικό παιχνίδι με μεγάλη ένταση και σπουδαίες φάσεις, με την ομάδα του DEREE να παίρνει μια νίκη στις λεπτομέρειες.

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα της KAIZEN GAMING, με μεγαλύτερη προσήλωση σε άμυνα και επίθεση. Με τους Ευτυχίδη και Τράμπαρη να κυριαρχούν στην περιφέρεια η KAIZEN GAMING πήρε κεφάλι στο σκορ με 13-19 στο δεκάλεπτο.
Το DEREE ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ευστοχία από την περιφέρεια (4 τρίποντα) δεν επέτρεψε στη KAIZEN GAMING να ξεφύγει παραπάνω στο σκορ (33-37).
Στην επανάληψη μάλιστα κατάφερε να περάσει μπροστά με ένα επιμέρους 9-2 για το 42-39, σε ένα δεκάλεπτο που πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες. Ο Τράμπαρης με 7 πόντους από προσωπικές ενέργειες έφερε και πάλι την KAIZEN GAMING μπροστά με 45-46.
Ένα 6-0 σερί έφερε στο +5 την ομάδα του κολλεγίου, για να απαντήσει η KAIZEN GAMING με 0-5 για το 51-51! Ο Τομαρόπουλος έκανε το 53-51 με τους Πιαλόγλου και Θεολογίτη να κάνουν το 53-55 με 3,22’’ να απομένουν. Εκεί το DEREE έκανε ένα σερί 8-0 με το τρίποντο του Jakovljevic να είναι το καθοριστικό και να παίρνει τη νίκη!

Καλύτερος για τους νικητές ο Σαβούρδος με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ακολούθησαν σε απόδοση οι Τομαρόπουλος και Kastratovic. Ο Τράμπαρης πρώτος σκόρερ του αγώνα με 25 πόντους.